O nás

O statku

Vše co hledáte, na jednom místě

Pernštejnův statek se nachází na kraji klidné obce Dívčí Kopy v malebné krajině lesů a rybníků na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny. Nabízí ubytování ve 12 (1- 4lůžkových) pokojích se samostatnou koupelnou a WC. V přízemí penzionu je bezbariérový pokoj, bezbariérový je i přístup z parkoviště. V suterénu mají hosté k dispozici plně vybavenou kuchyň s lednicí, varnou konvicí, profesionálním kávovarem, dvěma dřezy, sporákem s indukční deskou a horkovzdušnou troubou, mikrovlnnou troubou, opékačem topinek, tyčovým mixérem, veškerým nádobím a příbory. Na kuchyň navazuje jídelna pro 25–30 lidí s kachlovým krbem a televizí. V suterénu je dámská a pánská toaleta. Jídelna se dá využít pro rodinné oslavy.

Nejen ubytování….

Penzion disponuje multifunkčním sálem vhodným pro firemní akce a skupinové cvičení (např. jóga, pilates). K jeho vybavení patří konferenční nábytek (polstrované židle a kancelářské stoly) a dva pingpongové stoly. Ubytovací zařízení je vhodné nejen pro rodiny s dětmi, cyklisty a turisty, ale dají se zde pořádat teambuildingové a outdoorové akce, semináře, školení, schůze, rodinná setkání. V celém objektu je zdarma k dispozici Wi-Fi. U penzionu je soukromé parkoviště pro 13 vozů, hosté jej využívají zdarma. Vedle recepce se nachází poměrně velká knihovna s tematicky různými tituly od detektivek po historické romány. K zapůjčení jsou tři dětské vysoké stoličky s jídelním stolečkem, společenské hry, dětská postýlka, přistýlky pro dospělé.

Penzion se nachází v centru rozlehlého areálu, který je celý uzavíratelný, a tudíž bezpečný pro děti na které zde čeká pískoviště a trampolína. Venkovní prostory jsou dále vybaveny stoly, lavicemi, lehátky, ohništěm a zamykatelnou kolnou k úschově kol.
Okolní pozemky, dvůr a další stavby – starobylá stodola a bývalé stáje jsou zárukou odhlučnění. Panující klid ráno narušuje jenom sousedovic kohout. V ceně ubytování jsou připravovány snídaně, po domluvě jsme schopni zajistit i obědy nebo večeře. Nejbližší prodejna potravin je v Nové Včelnici.

Historie statku

Naše dějiny sahají až do 13. století

Dějiny zdejšího dvorce a vsi sahají až do 13. století, kdy je k roku 1267 připomínán jejich držitel Pertolt z Dívčích Kop. Během staletí se vystřídala řada majitelů, přičemž v některých dobách statek náležel k panství Kamenice nad Lipou či k Včelnici.

Historie Pernštejnova statku

Statek zakoupil Josef Pernštejn v roce 1924 a do roku 1950 na něm s pomocí své neprovdané sestry Josefy a od r.1929 i manželky Vlasty rozené Blechové hospodařil. Narodily se jim zde dvě dcery. Po pětadvaceti letech je představitelé komunistického režimu v obci donutili vystěhovat se bez náhrady bydlení. Nepomohla ani četná odvolávání Josefa Pernštejna na zásluhy o vytváření pracovních míst a jeho výraznou pomoc místním občanům v době druhé světové války, kdy mnoho mladistvých zachránil před totálním nasazením prací na svém statku a schopností odvádět Němcům povinné dávky. Rodina s 18 a 10letou dcerou musela dva roky po komunistickém puči opustit svůj domov pouze s nejnutnějšími věcmi, které se vešly na korbu jednoho vozu. Další roky sloužil statek JZD, které jej přivedlo do žalostného stavu, v němž byl rodině v rámci restitučního řízení i s pozemky v roce 1992 konečně de iure vrácen. Fakticky převzal nemovitost vnuk Josefa Pernštejna, MUDr. Richard Frajer, statek až o šest let později, aby JZD umožnil dostatečnou lhůtu k vystěhování a vyřízení veškerých formalit.
Svatba Vlasty a Josefa Pernštejna
Dcery Dagmar a Jindra

Přestavba statku na penzion

Náročnou rekonstrukci statku a jeho přeměnu na ubytovací zařízení se zázemím pro firemní akce dokončil MUDr. Frajer v r.2015. Tam, kde to bylo možné, zachoval původní zdivo, krovy, schody a klenby. Bez státních a evropských dotací, pouze z úvěru a vlastních financí, zatím zvelebil obytnou část statku, v roce 2023 zahájil druhou etapu přestavby, která zahrnuje vybudování restaurace v bývalé dílně, apartmánů, bytu správce a zkulturnění dvora i navazujícího travnatého prostranství s krytým venkovním sezením a rybníkem.
V tomto stavu získal MUDr. Richard Frajer objekt v restituci

Kam až sahají dějiny statku a obce

První zmínky o zdejším dvorci a vsi pocházejí ze 13. století, kdy je v r. 1267 připomínán jejich držitel Pertold z Dívčích Kop. Statek měl v průběhu několika staletí řadu majitelů. Patřil k nim například Jan Hubert z Hartigu, Vratislav Mitrovic, Jan Nádherný, Jan Josef Rilke, Eugena Vratislava z Mitrovic a další. Z hlediska historie je zajímavou postavou především zmíněný Jan Josef Rilke, který vlastnil nejen statek, ale i zámek v nedaleké Kamenici nad Lipou. Jeho pravnukem byl významný básník Rainer Maria Rilke (1875-1926). Umělec se kromě poezie zabýval také genealogií svého rodu, k němuž měl vřelý vztah. Básnický odraz míst kolem Kamenice nad Lipou lze najít v jeho lyricko-epické próze Píseň o lásce a smrti Kryštofa Rilka. Jan Nádherný byl zase jedním z předků baronky Sidonie Nádherné, s níž básníka pojilo celoživotní přátelství. Zalesněný vršek zvaný Kostelík, který je součástí pozemků kolem statku, měl podle pověsti využívat ke svým kázáním Tomáš Štítný ze Štítného.

Obecní poplatek

Zastupitelstvo obce Dívčí Kopy schválilo vyhlášku, která zvýšila místí poplatek z 5 na 15,- Kč za každý započatý den pro osobu starší 18 let. Výše poplatku je účelově zaměřena na penzion Pernštejnův statek. Někteří členové zastupitelstva, jejichž předci pamatují éru JZD, nejsou novému životu statku nakloněni. Lokalita tím patří mezi nejdražší v republice, ačkoliv obec nemá žádné vybavení, které by turisté mohli využívat. Není zde vyřešena obecní kanalizace a vodovod, obec nemá hospodu, prodejnu, stánek s občerstvením. Důvod tak vysokého poplatku odmítlo zastupitelstvo majiteli penzionu MUDr. Frajerovi sdělit. V případě otázek na výši obecního poplatku je provozní ubytovacího zařízení, pan Radovan Lešetický, nucen hostům sdělit, aby se obrátili přímo na zastupitele obce (kontakty na www.divcikopy.cz).